петък, 26 февруари 2021 г.

Портокалов кекс с картофено брашно и бадеми

 



Продукти: 200 г бяло брашно, 130 г картофено нишесте, 180 г краве масло, 180 г захар – кристал, 6 яйца L, 30 г ситно натрошени белени бадемови ядки, 10 г бакпулвер /1 пакетче/, 1 голям и сочен портокал, 2 ванилии, 15 мл коняк /1 с.л./, 15 мл топла вода, щипка сол.

Пудра захар за поръсване, растително масло за намазване на формата, брашно.

Начин на приготвяне: В дълбок съд разбийте кравето масло на стайна температура и захарта до побеляване. Прибавете последователно при постоянно разбъркване, един по един 6-те жълтъка, сока и ситно нарязаната сърцевина на портокала, водата и коняка. Трябва да се получи пухкава смес.

Смесете два пъти пресятото брашно, картофеното нишесте, ванилията и бакпулвера. На тънка струйка го сложете в крема. Разбийте добре и прибавете счуканите на ситно бадемови ядки.

Белтъците разбийте на сняг с щипка сол. На три пъти слагайте при тестото и бъркайте с дървена лъжица отдолу нагоре до получаването на еднородна смес.

Форма за кекс смажете с растително масло /олио/ и посипете с брашно. Сложете сместа за кекс и печете в предварително загрята фурна на 180 градуса 18 мин. на долен реотан. После включете горния и печете още около 23-25 мин. Не отваряйте вратата на фурната. След общо 41 мин. можете да пробвате с дървена клечка за готовност. Не трябва да остава тесто при бодване на кекса. Покрийте с фолио отгоре да не прегори.

След изпичането извадете формата и оставете 5-6 мин кекса в нея. После го обърнете върху решетка да изстине напълно. Поръсете с пудра захар и сервирайте.



Добър апетит!

неделя, 14 февруари 2021 г.

Броколи със сирена и сметана на фурна

 


Продукти: 400 г пресни броколи , 200 мл течна сметана, 100 мл прясно мляко, 50 г синьо сирене, 50 г моцарела, 50 г пармезан, 50 г краве сирене, 60 г краве масло, 40 г брашно, ½ ч.л. смлян черен пипер, ½ ч-л чесън на прах, 2 яйца L, 1 с.л. нарязан пресен магданоз, ½ ч.л. смлян червен пипер, 7 г сол или на вкус.  

Вода и сол за варенето.

Начин на приготвяне: Броколито се накъсва на розички и сварява във вряща подсолена вода за около 7-8 мин след завиране, докато омекнат. След това се оставят в гевгир и заливат  със студена вода. Оцеждат се.

Прехвърлят се в тава намазана с 20 г краве масло. Поръсват се с натрошено краве сирене.

Сметаната се загрява на слаб огън, Брашното се размива с млякото и на тънка струйка се влива при сметаната. Бърка се докато се сгъсти след което се прибавят яйцата, маслото, настърганите сирена /синьо, моцарела и пармезан/, солта и подправките. Залива се броколито, поръсва се със смлян червен пипер и се пече 25 мин. на предварително загрята на 190 градуса фурна.

Сервирайте топло ястието, поръсено с пресен магданоз или подправки по Ваше желание.


 Добър апетит!

Качамак

 


Качамак (от турски език – kaçamak) е традиционно балканско ястие, важна част от българската национална кухня, разпространено и в Северна Македония, Албания, Босна и Херцеговина, Черна гора, Сърбия, страните от Кавказкия регион, Турция. Приготвя се от царевичен грис или едро смляно царевично брашно. Ястието е подобно на италианската полента и на румънската мамалига.

Сместа се вари във вода с щипка сол на тих огън при непрекъснато бъркане с т.нар. бъркалка „качамилка“, до получаване на каша с желаната гъстота. Процесът на варене трае около 40 минути. Съдът се дърпа от огъня, добавя се масло, сместа се разбърква бързо и се захлупва за около 15 – 30 мин., в зависимост от количеството. Така, продуктът набъбва още повече, и поема водата.

Използван като заместител на хляб в ежедневното хранене, качамакът може да се нареже на парчета и да се сервира по различни начини – сладък или солен.

В някои краища на България се полива със запържена с червен пипер свинска мас, сирене, каймак или свински пръжки (известни и като джумерки). За десерт качамакът може да се залее с изваряван сок от захарна тръстика или захарно цвекло, наричан адъ, петмез или маджун. В Североизточна България се приготвя и шупла (сладкиш от царевично брашно). Известен е по света под различни имена, но съставът му е един и същ, запазен през вековете до днес.

 

Продукти: 250 г фино царевично брашно, 1 л вода, 100 г краве масло, 2 ч.л. сол, 1 и ½ ч.л. смлян червен пипер

По желание 100 мл прясно мляко.

Пръжки, сирене за поръсване.

Начин на приготвяне: В дълбок съд загряваме на умерена температура 600 мл вода, 50 г краве масло и солта. В останалата вода разтваряме царевичното брашно. След като заври водата на тънка струйка при постоянно бъркане добавяме разтвореното брашно. Варим и постоянно бъркаме докато сместа се сгъсти и започне да се отлепя от стените на съда. Отнемаме от огъня и разсипваме в чинии.

В 50 г масло запържваме червения пипер за кратко – 20 -30 сек. Внимавайте да не загори. Заливаме качамака, поръсваме със сирене и пръжки. Поднасяме.

Добър апетит!

По желание по време на варенето можете да добавите 100 мл топло мляко.

събота, 6 февруари 2021 г.

Казандиби /Kazandibi/

 


Kazandibi 
е вид карамелизиран млечен крем. Той е направен за пръв път в кухните на Османската империя и един от най-популярните турски десерти днес. Традиционно се приготвя чрез карамелизиране на захарта на дъното на съда и после се прави заливка на готовия горещ крем /пудинг/. Обикновено се навива на руло. Има много вариации на продуктите, подправките и добавянето на ядки и сушени плодове.

Днес ще Ви предложа моят вариант.

Продукти: 1 л пълномаслено прясно мляко, 35 г оризово брашно, 35 г царевично нишесте, 180 г гранулирана захар, 20 г краве масло, 40 г  пудра захар, 5 г канела на прах, 3-4 капки розова вода.

Краве масло за намазване на тавата.

Начин на приготвяне:

Пудинг - Загрейте 800 мл прясно мляко в дълбок съд на умерена температура. В отделен съд смесете захарта, царевичното нишесте, оризовото брашно, гранулираната захар, 200 мл прясно мляко и розовата вода. Разбъркайте добре с телена бъркалка да няма бучици. След това при постоянно бъркане налейте сместа в загрятото мляко. Варете докато се сгъсти. Накрая прибавете 20 г краве масло и разбъркайте. Свалете от огъня.

Покрийте цялата повърхност на намаслена тава с 40 г пудра захар и 5 г канела на прах. /Аз ги смесих първо и после с помощта на сито поръсих/. Разпределете равномерно пет лъжици крем върху него.

Сложете тавата над загрят на умерена температура нагревателен уред. При постоянно въртене на тавата карамелизирайте – да загори захарта и сместа. Когато процесът приключи, изсипете останалия крем в тавата. Загладете го с помощта на шпатула. При поява на мехурчета отнемете от огъня.

Сложете в хладилник за 8-10 часа. След охлаждането извадете и го нарежете на тънки и дълги филийки. Навийте с навлажнена шпатула.

Добър апетит! 

Вместо розова вода можете да сложите 20 мл прясно изцеден сок от портокал. Тавата е хубаво да бъде с незалепващо покритие или алуминиева, за да може десерта да се навие на руло. Трябва да бъде с по големи размери 32 на 23 см . Крема трябва да бъде по тънък. Залях го с карамелен сос.

сряда, 3 февруари 2021 г.

Домашни пилешки колбаски /рулца/

 


Продукти: 700 г пилешко месо от бедрата, 1 малка глава лук, 2-3 скилидки чесън, 2 с.л. нарязан пресен копър, ½ ч.л. черен пипер смлян, 1/3 ч.л. смлян кимион, 2-3 щипки смлян джинджифил, 1 ч.л. сол, 60 мл растително масло, щипка захар.

Вода. Растително масло за пържене.

Начин на приготвяне: Пилешкото месо накълцайте на много ситно. Лукът и чесъна нарежете на дребно. Запържете за 1 мин. в загрятото растително масло първо нарязаните скилидки чесън, след това добавете лука. Поръсете с щипка захар. Пържете на умерен огън  до омекване на зеленчуците. Свалете от огъня и излейте всичко в накълцаното месо. Добавете нарязания копър, подправките и солта. Омесете в продължение на 3-4 мин. Сместа разделете на три части.

Разстелете прозрачно фолио. Сложете една част от месото и завийте на руло. Завържете краищата на фолиото от двете страни на рулото. Готовото руло завийте с нов пласт фолио – 3-4 навивания. Така оформете три рула.

Кипнете в дълбок съд вода. Пуснете трите рула и варете на умерен огън 20 мин. Извадете и оставете да се оцедят и изстинат напълно. Махнете фолиото и запържете от всяка страна до приятно покафеняване, като периодично обръщате рулцата.

Сервирайте топли с различна гарнитура.




Добър апетит!