неделя, 30 ноември 2014 г.

Баклава c бутертесто

Продукти:  1 кг бутертесто, 500 г орехови ядки /половината се смилат, останалите счукват на дребно./, 8 с.л. галета /или смелени обикновени бисквити/, 8 с.л. захар, 250 г  разстопено масло, 1 яйце,
1 ч.л. канела, настъргана кора от ½ лимон.


За сиропа : 3 ч.ч.захар, ½ ч.ч. мед, 1 л. вода, ½ ч.л.канела, няколко  "гвоздейчета" карамфилчета, 2 с.л. сок от лимон, 1 с.л. розова вода по желание.


Начин на приготвяне за тава с диаметър 30 см :
Разделяме тестото на две части по 500 г. После едната на още две части. Разточваме кръг с диаметър 36см. и покриваме дъното на тавата, което сме намазали с разтопено краве масло. Тестото трябва да покрива и стените 3-4см . Другата част оставяме за най-отгоре.
Другите 500 г разделяме на три части. Разточваме кори с диаметъра на дъното на тавата.
Мажем най долната с разтопено масло, ръсим с 2 с.л.галета, смелени и счукани орехи, канела, настъргана лимонова кора и 2 с.л. захар.Така още три кори. Трябва така да си разпределим плънката,че да ни стигне за корите. Използуваме само 125 г от маслото.
Отгоре слагаме кора от останалото 250 г тесто. Намазваме с разбито в 2-3 капки вода яйце. Нарязваме внимателно баклавата и заливаме с 125 г разтопено масло – да не е горещо. Печем на 180 градуса, предварително загрята фурна около 30 мин. до приятен кафяво златист цвят, като след 20-та покриваме с фолио да не загори отгоре.
След като извадим от фурната заливаме ВЕДНАГА ВНИМАТЕЛНО със СТУДЕНИЯ СИРОП.
Оставяме на стайна температура 24 часа да поеме сиропа си.
Сиропът се вари около 10-15 мин. на умерен огън, като накрая се прибавят канелата, карамфила и лимоновият сок. Оставя се да изстине напълно и тогава се залива ГОРЕЩАТА баклава.

Добър апетит!

събота, 29 ноември 2014 г.

Гръцка баклава


Има най различни начини за приготвяне на тази баклава, според региона на Гърция от който произхожда. Аз лично съм се спрял на този вариант. Много ми допада.

Продукти: 500 г финни кори за баница, 200 г краве масло, 300 г счукани орехови ядки, 4 бр. яйца, 1 ч.ч. брашно, 1 пакетче бакпулвер, 1 ч.ч. захар, 1 ч.л. равна канела.
Сироп – 650 мл вода, 3 ч.ч. захар, 3 с.л. глюкоза, 2 с.л. лимонов сок, кората на ½ лимон, по желание 1 с.л. розова вода.

Начин на приготвяне: Избирете си подходяща тава – правоъгълна според размерите на листите за баница или кръгла. Дъното и стените на тавата намазнявате хубаво с разтопеното масло. Ако редите в кръгла тава, ще Ви се наложи да изрежете листите според размера на тавата.
Самите листи ги разделяте на три части /като бройка/.
Разбийте яйцата със захарта. Постепенно прибавете пресятото брашно омесено с бакпулвера и счуканите орехи омесени с канелата. Плънката за баклавате ви е вече готова.
Всеки лист мажете с мазнина. В тавата подреждате 1/3 от намазнените листи. Слагате върху тях ½ от плънката, после още 1/3 от листите, останалата плънка и накрая покривате с последните 1/3 от листите. Последният /най горен/ лист е хубаво да е намазан най обилно с мазнина.
Нарязвате я на предпочитани от Вас форми.
Печете в предварително затоплена фурна на 170˚C за около 40 мин. или докато придобие златисто – кофеникав загар
Изпечената баклава изваждате от фурната и оставяте да изстине.Аз я оставям да престои поне 4 часа. След което правя сироп.
Заварявате водата и захарта на умерен огън за около 15 мин. Накрая прибавяте глюкозата, лимоновият сок, настърганата лимонова кора, розовата вода, а може и 2 с.л. мед. Заливате внимателно и равномерно с горещия сироп .
Сиропираната баклава оставяте на стайна температура за 24 часа. Консумирайте я минимум 24 часа след сиропирането. Най-хубава е след 2-я ден. Но това си е мое мнение.

Можете отделните листи да ги навиете като пурички и нарежете.

Да подредите в тавичка и така изпечете
Добър апетит!

петък, 28 ноември 2014 г.

Баклава

Баклавата е слоест десерт , направен от тънки листи тесто, които са покрити с масло и положени на пластове в правоъгълна или кръгла тавичка. Помежду тях с пълнеж от ситно нарязани орехи или шам фъстък, изпичат се до златистокафяво и след това се сиропират със сироп от захар, сок от лимон с подправки и розова вода. Както при всяка храна в различните региони  си има различия в съставките и начина на приготвяне.
Широко е разпространен в кухните на източните народи, предимно на турски, арменски, азербайджански, арабски и татарски. Много е популярен на Балканите, в Турция , Армения, Азербайджан , Иран , Таджикистан , Туркменистан и Узбекистан.
Според историка Нури Джанли, първото споменаване на сладкиша датира от XV век : «Традицията на приготвяне на тънки листи от тесто за баклава дойде от асирийците» . В готварската книга на музея на османските султани в двореца Топкапъ е съхранен запис от времето на султан Фатих, съгласно който първата баклава била приготвена в двореца през август 1453 г. Твърди се, че на султана толкова му се усладило изобретението на готвача, че той пожелал рецептата да се увековечи. Оттогава баклава в Турция се приготвя за всеки празник.
Според  друга версия, баклавата е изобретена в Мала Азия през VIII век преди новата ера. Гръцки моряци и търговци вкусили от прелестите на това кулинарно изкушение били толкова очаровани, че донесли рецептата в Атина. Версии и легенди за нея колкото щеш, предмет на национални спорове също. Едно не може да се отрече – че е вкусен и уникален десерт.

Ето най простият вариант за приготвянето й.

Продукти: 400 г фини кори за баница, 125 г краве масло, 3 ч.ч. /200мл/ счукани орехи, 1 равна ч.л. канела.
Сироп – 650 мл вода, 650 г захар, 1 ч.л. лимонов сок, 1ч.л. розова вода, 1 прахче ванилия

Начин на приготвяне: Всяка кора се намазва с разтопено масло и се поръсва със счукани на дребно орехови ядки. Навива се на руло, което се нарязва на парчета с дължина 2.5 – 3 см . Последните се нареждат в намазнена тава. Баклавата се пече на 180 градуса до златисто, около 20-25 мин., като се внимава да не прегори отгоре. Охлажда се и се залива с горещия сироп.
Водата и захарта се заваряват 10 мин. на умерена температура. Малко преди свалянето от огъня се прибавят лимоновият сок, розовата вода и ванилията.

Добър апетит!

сряда, 26 ноември 2014 г.

Пилаф по узбекски

Пилаф с телешко месо
Източна поговорка казва „ Съществуват толкова видове пилаф, колкото градове има на света“. Месо, ориз, зеленчуци …………. Пилафът не само е вкусен, но и полезен. Нали съдържа всички необходими на организма хранителни вещества.

Узбекският пилаф – това е едно от постиженията на узбекската кухня, харесван и любим от много хора в Средна Азия. През вековете,  в процеса на развитието й са възникнали десетки различни рецепти и начини за приготвяне на узбекски пилаф.  Днес ще Ви представя един от тях.

Пилаф със свинско месо
Продукти: 650 г овче /говеждо/месо без кости, 650 г моркови, 400 г кромид лук, 500 г ориз, 50 г нахут /леблеблия/, 100 мл растително масло /олио/, 1 топка /50 г/ овча лой, 2 бр. червени чушки, 1 ч. л. кимион, 1 ч.л. червен пипер, 1 ч.л. равна шафран, 1 с.л. равна сол, ½ ч.л. черен пипер, 750 мл вода, 1 ч.л. семена на кориандър, 1 глава чесън и шепа едри стафиди.

Начин на приготвяне:
Нахута /леблеблията/ се накисва предварително за около 10-12 часа във вода.
Семената на кориандъра също накиснете за 3-4 часа.
Преди да започнете да приготвяте ястието залейте със студена вода почистеният и измит ориз в отделна купичка. Колкото да го покрие. Да престои около час.
Нарежете овчето месо на средно големи парчета. Ако нямате овче месо можете да замените с по тлъстичко говеждо месо. В Узбекистан правят пилафа в специален малък казан, но ние ще го правим в по голяма тенджера с дебело дъно.
Загрейте тенджерата добре и налейте маслото, разбъркайте. Започне ли да цвърчи, пуснете в него 1 топка овча лой да се разтопи. После  сложете едро нарязаните парчета месо на стайна температура и запържете до леко порозовяване – 10 - 15 мин.. Прибавете едро нарязаният лук /средни глави нарязани на 8 парчета всяка/,  и прецедения нахут. Запържете и поръсете  с 1/3 част от кимиона, червения,  семената от кориандър и солта. Сложете част от водата, колкото да покрие продуктите и варете на умерен огън под похлупак около 30 мин. до полуготовност на месото /може да отнеме повече или по малко време/.
Морковите и чушките нарязани на тънки ивици по 3-4 см сложете върху месото. Трябва плътно да го покрият, за да може да служат като разделителна част между него и ориза. В някои рецепти е посочено, че морковите трябва да се запържат предварително, но това не е нашият случай.
Посипете отгоре с още 1/3 част от кимиона, червения пипер и солта. Налейте останалата вода. Трябва да е ГОРЕЩА. Налива се внимателно
Отгоре слагате прецеденият ориз. Трябва да го разстелите по цялата повърхност и да покрие морковите. Поръсете с последната 1/3 част от кимиона, червения пипер, черния пипер, солта, добавете стафидите /ако са много сухи можете да ги попарите и изкиснете предварително/ и шафрана. В средата поставете 1 необелена добре измита глава чесън. Водата трябва да е 1 пръст над ориза.

В противен случай, долейте гореща.
След като заври водата намалете огъня да кръкри. Не слагайте капак отгоре. Оставете да ври 20 мин. без да бъркате. После внимателно от краищата на тенджерата към средата събирате САМО ОРИЗА. Правите купчинка. Огънят Ви трябва да е най ниската степен на загряване. Захлупвате и варите още 15 мин. Може да сме каже, че сме приготвили добър, вкусен пилаф.
Поднесете топъл със салата от пресни домати и лук. Първо застилате купичката /чинията/ с ориз, отгоре сложете месото и морковите. Може да поръсите с пресен кориандър /магданоз/.

Добър апетит!

Някои тънкости при направата на пилафа.
Пилаф с агнешко месо и дългозърнест ориз


Съдът /тенджерата/, в която ще се готви пилафа трябва да бъде много добре загрят преди да излеете масло в него. Доброто загряване предотвратява такива неприятни неща като залепването месо или зеленчуци по дъното след слагането на оризът върху тях.
Преди да извадите ориза от вече готовото ястие трябва внимателно да се уверите, че водата /влагата/ се е изпарила напълно. След като е събран на купчинка в средата, ако смятате че ястието Вие готово направете внимателно три – четири дупки по краищата с дървена лъжица. Събраната течност трябва да е бистра /от мазнината/. Ако течността е мътна, а след това появява мазнина значи още трябва да се вари и изпарява. Много трудно е да се нагоди необходимата течност за съответният ориз при направата на пилафа. Аз използвах бисерен български.
Още по трудно е да се пригоди необходимата мазнина към количеството ориз. По добре е да сложите повече мазнина, отколкото оризът да Ви остане „сух”. Излишната мазнина може да се махне, но липсващата не можете да добавите. За да сте сигурни ,че оризът е наред можете да направите следната проба. Уверете се първо, след като е готово ястието, че повърхността на ориза е суха и без мазнини. След това с помощта на дървена лъжица, направете дупка с дълбочина около половин сантиметър. Ако дъното на ямата е запълнено с малко мазнини, количеството масло избрано оптимално, ако няма мазнини, ориз ще "доста сух" и в бъдеще увеличете количеството на олиото. Ако мазнината е твърде много, и тя излиза на горния слой на ориза, опитайте да вземете с лъжичка излишната мазнина и да я премахнете.

Относно месото – Вчера на гости ми беше един много добър мой познат, който за мое искрено съжаление не обичаше овче месо. Така че направих пилафа със ......... свинско. Сложих само рафинирано слънчогледово масло - 125 мл . Вместо нахут /който нямах/ прибавих необработен зелен грах. Чесънът – 4 големи скилидки нарязан на дребно и го запържих при месото. Всичко останало по рецептата си. Разкош. Облизахме си пръстите и изпихме порядъчно количество червено домашно вино – наздраве и на Вас.
Обезателно се уверете, че всичкият ориз е сварен, а не само в някои краища или средата. Това е целта на събирането му в средата. Тази процедура може да се повтори два-три пъти.
Успех при направата на пилафа. Ако наистина успеете, ще разберете що е източна сладост, която обикновено си я похапват с ръце. :)

понеделник, 24 ноември 2014 г.

Сладкиш с пресни ябълки

Продукти: 1 кг сладки ябълки /4-5 броя/, 1 ч.ч. брашно, 2/3 ч.ч. захар /кристал/, 2-3 яйца, 6 г бакпулвер, 120 г пудра захар, 200 г заквасена животинска сметана, 500 г цедено кисело мляко, 3/ 4 ч.ч. орехи, ½ ч.л. канела, 1 бр. пакетче ванилия.

100 мл сок от компот за сиропиране.

 
Начин на приготвяне:
Блат – разбиваме яйцата /2 бр. ако са по-големи или 3 бр. малки/ с 2/3 ч.ч. захар до побеляване, прибавяме  пресятото брашно, омесено с ванилията и бакпулвера. Сипваме в намазана форма за торти /диаметър 26см/ и печем на умерена фурна 190-200 градуса около 20 мин. докато порозовее блата отгоре. Надупчваме го и сиропираме.

Ябълките обелваме, почистваме от семето и настъргваме на едро ренде. Слагаме ги върху сиропираният блат и поръсваме с канела. Разбиваме сметаната, цеденото кисело мляко / да се използва кисело мляко с над 3.2 % масленост/ пудрата захар и изсипваме сместа върху настърганите ябълки. Слагаме в хладилника да стегне – около 3 часа. Когато сметаново – млечния крем е хванал коричка, смиламе орехите и го поръсваме. Оставяме в хладилника да отлежи 10-12часа.
Бързо,лесно и най-важното вкусно.


Ч.Ч. = 250 мл

Добър апетит!

събота, 22 ноември 2014 г.

Бъркани яйца с бекон


След рецептата за бъркани яйца, да ви представя и подобреният й  вариант с бекон.
Необходими продукти: 5 бр. яйца, 2 стръка пресен лук, 150 гр. бекон, 50 гр. бяло сирене, 2 с.л. олио, смлян чер пипер,1 с.л. вода, 2 щипки сол.
Магданоз и маслина за украса.

Начин на приготвяне:  Разбийте яйцата съвсем леко с 1 с.л. вода и солта /колкото жълтъците да не са цели/.Добавете натрошеното сирене.
В подходящ тиган сгорещете мазнината на умерена температура. Запържете в нея за 3-4 мин. нарязаните пресен лук и бекон / на малки ивички/. След това добавете разбитите яйца и бъркайте в една посока още 3-4 мин. /в зависимост колко рохкави ги обичате/. 1 мин. преди сваляне от огъня прибавете натрошеното сирене и поръсете с чер пипер.
Поднесете топли украсени с малко зелен магданоз и маслина.

Добър апетит!

Вместо бекон можете да използвате шунка. Също така и да добавите 2-3 щипки червен пипер в яйцата при запържването.

петък, 21 ноември 2014 г.

Крем супа от броколи и карфиол

Една лесна и бързо приготвяща се супа. Тези които са в тон с канона могат да пропуснат сиренето.

Продукти:  Броколи – 400 г /може и замразени/, карфиол /почистен/ – 400 г, праз лук – 1 малък стрък, готварска сметана - 100 мл, твърдо сирене „Чедър”, „Пармезан” – 100 г, зехтин за готвене – 2 с.л., зеленчуков бульон – 1 литър, целина – 1 резенче, смляно индийско орехче – 2-3 щипки, чер пипер смлян – 1/2 чаена лъжица, счукани орехови ядки -по една супена лъжица на порция, сол – 1ч.л., нарязан пресен копър за поръсване.

Начин на приготвяне:  Загряваме в дълбока тенджера зехтина, запържваме нарязаните на ситно праз лук и целина. Наливаме горещ бульон и прибавяне накъсаните на „розички” броколи и карфиол. Варим на умерена температура, под похлупак около 25 мин. Изваждаме всичко, пасираме да стане гладка гъста боза. Като бъркаме постоянно, прибавяме подправките, солта, сметаната и настърганото на едро ренде сирене. След като се получи еднородна смес, връщаме отново на огъня на умерена температура да поври 5 мин. Готово!
Поднасяме крем супата гореща поръсена със счукани орехи, малко зелен копър и по желание крутони.Може да си настържите отгоре още сирене или кашкавал.

Добър апетит!
Ако се използват замразени броколи, те се оставят на стайна температура да се размразят и прибавят последните 7-8 мин. от варенето!

четвъртък, 20 ноември 2014 г.

Печена тиква на дребни парчета



Продукти: 1.200кг. тиква /може и повече, но мерките са за тези килограми/ на дребни парчета с дебелина 5-8 мм, 1 и 1/3 ч.ч. захар /захарта в зависимост от сладостта на тиквата/,  2/3 ч.ч. сушени сини сливи, 2-3 с.л. олио, малко канела - около 1/3ч.л., 1 с.л. ром., ако имате, можете да добавите и малко сушени кайсии или други сушени плодове.

 
Начин на приготвяне:
Нареждате обелените изчистени от семенната част нарязани парчета тиква в тава. Омесете ги с канелата, сушените плодове и захарта, като разпределяте равномерно продуктите, добавяте около 100 мл. вода, рома и под фолио печете 30-35мин. /може да отнеме различно време от указаното, някои тикви се запичат по бавно/ на 250 градуса във фурната. После махате фолиото и печете още 10-15мин. Изваждате, загъвате с фолиото, оставяте да поизстине и да си поеме течността, ако е останала. Готово!

Тук без сушени плодове
Добър апетит!

Накои тикви в зависимост от видът им се изпичат по бавно. Рецептата е за тиква сорт «Цигулка».
Тиква сорт "Цигулка"
 
Чаена чаша = 200мл.

 

сряда, 19 ноември 2014 г.

Гювечета с гъби, сирене и суджук

Продукти за 4 гювечета: 4 бр. яйца, 400 гр. бяло саламурено сирене, 200 гр. нарязани мариновани гъби от консерва, 160 гр. суджук, 3 средни стръка пресен лук, 3 бр. средни домата, 4 с.л. с връх нарязан пресен магданоз, 100 гр. краве масло, 4 щипки  смлян чер пипер, 4 с.л. вода – 100 мл. или зеленчуков бульон, сол и смлян червен пипер на вкус.
Лют сос Чили по желание.

Начин на приготвяне: Разпределете продуктите на четири. Сложете по една супена лъжица нарязан пресен магданоз на дъното на всяко гювече. Покрийте с нарязани тънки резенчета домат, върху тях нарязан пресен лук, изцедените гъби, нарязания на дребни парчета суджук, сложете щипка смлян чер пипер, после нарязаните плочки сирене /100 гр. сирене нарязвам на 3 плочки и изцяло покривам сложените продукти/, поръсвате с щипка червен пипер, покривате с ТЪНКИ резенчета домати. Слагате лъжица вода – 25 мл. или бульон, после нарязаното на малки парчета краве масло- по 25 гр. на всяко гювече. Сложете капака на гювечето и печете във фурна загрята на 190 градуса 15-18 мин. Изваждате, махате капака, счупвате по едно яйце отгоре и допичате още 10-12 мин. / в зависимост колко рохкаво искате да е изпечено яйцето/. Изваждате, поръсете с магданоз и сервирайте топло.
 
За любителите на лютото – може да си ливнете 1 ч.л. лют чили сос.
отгоре.


Добър апетит!

вторник, 18 ноември 2014 г.

Крем с карамелизирана захар

Когато избягвам в десерта да има яйца, но искам да е  крем си правя тази рецепта. Става бързо и лесно.

Продукти: 1 л прясно мляко, 6- 7 с.л. с връх пресято бяло брашно, 1 с.л. портокалов или лимонов сироп, 1 ч.ч. захар, 3 големи бишкоти, 100 г стафиди или сушени боровинки /можете да ги замените с пресен плод – банан, ябълка, по вкус/.
За карамела – 7 с.л. с връх захар и 7 с.л. вода.
Счукани орехи, сироп за украса.

Начин на приготвяне: Омесвате пресятото брашно с 1 ч.ч. захар и 250 мл хладко мляко. Разбивате с телена бъркалка докато се получи гладка смес, без бучици.
В дълбок съд изсипвате  7 с.л. с връх захар и 7 с.л. вода и карамелизирате на силен огън. Отнемате от огъня. При постоянно бъркане изливате отгоре 750 мл ГОРЕЩО мляко. Връщате обратно на УМЕРЕН ОГЪН и бъркате докато се разствори напълно карамела. След това бъркайки прибавяте сместа от брашното и сиропа. Държите на огъня докато се сгъсти- около 20 мин. Не забравяйте да го бъркате, да не се получи на бучици. Ако такива се появят, просто при прехвърляне в съдове прецедете през сито /цедка/.
На дъното на подходящи купички разпределяте стафидите /нарязаните плодове/ и бишкотите.
Наливате отгоре горещия крем. Оставяте на хладно да изстине напълно. НЕ СЛАГАЙТЕ ГОРЕЩИЯТ КРЕМ В ХЛАДИЛНИК.

При поднасяне украсете отгоре с орехови ядки и сироп.
 

Добър апетит!

понеделник, 17 ноември 2014 г.

Крем супа с карфиол, картофи, моркови и печени чушки със сметана

Продукти:  Пилешки бульон /може и зеленчуков/ – 1 л., карфиол – 400 гр., картофи - 4 бр., моркови – 2 бр., печени червени чушки – 2 бр., лук – 1 по голяма глава, твърдо сирене „Чедър”, „Гауда” ,”Ементал” , „Пармезан” – 100гр., течна сметана – 200 мл., индийско орехче  – 1/8 ч. л., зехтин -2с.л. , зелен кориандър или магданоз - 1 ч.л.,  чер пипер и сол на вкус.

Начин на приготвяне: Запържвате в зехтина нарязаният лук. Наливате горещият бульон и прибавяте зеленчуците . Карфиола, накъсан на малки „розички”, картофите, обелени и нарязани на малки парчета, морковите, почистени и нарязани на дребно, чушките изчистени от семената и дръжките, нарязани на парчета и накълцаният кориандър /магданоз/. Варите всичко под похлупак на умерен огън около 20-25 мин. от завирането на течността - докато зеленчуците омекнат.
Изваждате, прибавяте настърганото сирене, подправките, солта и пасирате докато стане гладка каша. Наливате внимателно сметаната. Обърквате и връщате на умерен огън само да кипне.
Сервирате с крутони или препечен хляб.
Кориандърът можете да го прибавите към супата при поднасянето. Въпрос на вкус.

Добър апетит!

петък, 14 ноември 2014 г.

Сладкиш с грис и ябълки

Продукти: 4-5 бр. по големи сладки ябълки- около 1 кг, 1 пакет шоколадови бисквити „Закуска”-330 г, 14 с.л. кафява захар /става и с обикновена/- 280 г, 9 с.л. грис-170 г, 1 л прясно мляко + 50 мл за бисквитите, 1 ч.ч. ситно счукани орехи-130 г, 1 ч.л. равна канела -около 3-4 г, 2 бр. ванилия.

Начин на приготвяне:
Обелваме и настъргваме ябълките на едро ренде. Прибавяме 3 с.л. захар. Слагаме на силен огън и бъркаме около 5 мин. Сваляме и прибавяме канелата. В дълбок съд нареждаме накиснатите в подсладено с 1 с.л. захар мляко 6 броя бисквити. Половината от настърганите ябълки ги разстиламе върху тях.
Млякото и захарта - 9 с.л. ги слагаме да заврат, след което на тънка струя прибавяме гриса. Намаляваме огъня на умерен и бъркаме докато грисът се сгъсти. След като снемем от нагревателния уред прибавяме ванилиите. Изсипваме върху наредените бисквити и ябълки половината от гриса, Слагаме пласт от омесени – останалата ½ от ябълките, ¾ ситно счукани от останалите бисквити и ½ ситно счукани орехи. След това отново другата половина от гриса и най-отгоре останалите захар, бисквити и орехи, ситно счукани. Покриваме с фолио и оставяме на студено 8 часа. Цялата процедура трябва да се прави бързо за да не изстине гриса. Трябва да го разпределите в съда докато е горещ.


Добър апетит!


Вчера, последният път когато правиш този вкусен сладкиш направих някои „подобрения” в рецептата. Нямах под ръка бисквити, а в дъжда не ми се ходеше до магазина. Но имах бишкоти „Савоярди” и ме осени идеята.
 
Отликите от оригиналната рецепта.
20 бр. бишкоти „Савоярди” вместо бисквити, 1 ч. ч. 250 мл. захар + 3 с.л.  с връх за ябълките, 3 с. л. стафиди, 3/4 ч. ч. счукани орехи. Другото си е същото.
Наредих в продълговата тавичка с падащи стени 14 бр. бишкоти на дъното, леко накиснати от двете страни в 100 мл прясно мляко, подсладено с 1 с.л. с връх захар и разстворено в него 1 равна ч. л. какао. Отгоре сложих половината настъргани ябълки /обработени според рецептата/, стафидите. После ½ от топлия грис, омесените - 6 бр. счукани бишкоти, счукани орехи и останалата част от ябълките. Най отгоре сипах другата половина от гриса.

с топинг
При сервиране заливам с топинг или крем с горена захар.

Още веднъж добър апетит!
с крем с горена захар
 

четвъртък, 13 ноември 2014 г.

Яхния от свинско месо и леща

Продукти: 400 г нетлъсто прясно свинско месо, 400 г белени домати консерва, 1 чаена чаша /250 мл/ леща, 1 голям морков, 1 средна червена чушка, 1 резенче целина, 1 глава чесън – около 10 скилидки, 3-4 стръка пресен лук, 100 мл олио, 1 равна супена лъжица смлян червен пипер, 1-2 щипки смлян черен пипер, 1 с.л. нарязана прясна чубрица /или 1 ч.л. стрита суха чубрица/, 1/2 ч.л. нарязан пресен риган, 1 ч.л. с връх сол.

Начин на приготвяне: Измивате добре лещата със студена вода. Слагате в подходяща дълбока чиния и заливате с 250 мл хладка вода.
Месото - измивате и нарязвате на дребни парчета 2-3 см . В тенджера загрявате мазнината и запържвате за 7-8 мин. нарязаното месо. След това добавяте нарязаният лук, обелените и нарязани скилидки чесън, нарязаните целина и морков. Пържите 2 - 3 мин. и поръсвате с червеният пипер. Още 60 сек., наливате вода колкото да покрие продуктите и варите на умерен огън под похлупак, докато месото се полусвари – отнема около 30-40 мин. /при натиск започва леко да се цепи/. Слагате лещата, нарязаната на къси ивици червена чушка и наливате топла вода, която да покрие продуктите 2 пръста – около 400-450 мл. Варите под похлупак 20 мин., слагате подправките, солта, нарязаните  на дребно белени домати и соса им от консервата. Още 15 мин. на умерен огън и яхнията е готова.

При сервиране можете да поръсите отгоре с малко нарязан пресен магданоз или джоджен.
Добър апетит!

сряда, 12 ноември 2014 г.

Свинско месо и картофи на фурна

Продукти: 1,200 кг свинско месо, 1 ч.л. черен пипер, 100 мл  червено вино, 1 глава лук, 1 морков, 2 бр. дафинов лист, 1 ч.л. смлян кимион, червен пипер, щипка захар,
200 мл топла вода, олио за пържене.

800 г почистени и обелени цели картофи на средна големина, , 1 глава лук, 1 морков, 1 червена чушка, ½ с.л. нарязан пресен джоджен, ½ с.л. нарязана прясна чубрица, сол и черен пипер на вкус, олио за пържене.

Начин на приготвяне: 1.200 кг свинско месо, нетлъсто нарязваме на парчета. Слагаме в две найлонови кесии, наръсваме с черен пипер и малко червено вино. Престоява в тях 3-4часа на студено. Вадим, оставяме на стайна температура, начукваме месото както е в кесиите, изваждаме и запържваме за около 5 мин. в малко олио. Прехвърляме всичко в тавичка от йенско стъкло, слагаме нарязана глава лук, морков, дафинов лист и смлян кимион. Доливаме 200 мл топла вода. Печем около 60 мин. на силна фурна под похлупак. След това махаме похлупака, поръсваме с червен пипер, добавяме щипка захар, сол на вкус, объркваме и печем още 20 мин. на 220 градуса – по 10 мин. от всяка страна.


Картофите запържваме в олио от всяка страна, докато си променят цвета. Правим разрези и пълним с резенчета морков, лук, червена чушка. Заливаме с останалото врящо олио, добавяме малко вода /100-150 мл / нарязан пресен джоджен и чубрица, поръсваме с черен пипер, сол и печем под похлупак на силна фурна около 45мин.
 


От изпеченото месо и картофи приготвяме порция и си наливаме червено вино.

Добър апетит!

вторник, 11 ноември 2014 г.

Ореховки


Продукти: 3 белтъка, 200 г захар кристал, 200 г смлени орехи, 1 пакетче ванилия, 2-3 капки лимонова есенция.
Пудра захар за поръсване.

Начин на приготвяне: Белтъците на стайна температура се разбиват на сняг заедно със захарта. Прибавят се смлените орехи /на машинка/, ванилията и лимоновата есенция. Всичко се обърква добре.
В застлана с хартия за печене/ или намазана с олио и посипана с брашно/ тава се слага от сместа  с чаена лъжица. Може и да се шприцоват като се оформят кръгли бисквитки. Поръсват се отгоре с пудра захар и пекат на умерена фурна- 160 градуса до леко златист загар.

Добър апетит!