Някои
изследователи смятат, че гагаузите са потомци на средновековни номади,
мигрирали от Северното Черноморие към Балканите. Други теории предполагат, че
те са селджукски турци, мигрирали в Добруджа, или потурчени българи. От древни
времена гагаузите се занимават с винопроизводство, овцевъдство, земеделие и
птицевъдство. Хлябът играе важна роля в храната им. Популярни са баници
със сирене (къвърма), пикантни сосове (манджа) и желирано месо (пача). За обяд
често готвят боб, царевична каша със сирене фета (мамалъга), пилешка супа
(чорба) и зелеви сарми с лозови листа (саарма). И винаги се сервира домашно
приготвено вино - то подобрява както апетита, така и настроението!
Тяхната кавърма е традиционно гагаузко ястие с тесто, почти покриващо се с нашата Добруджанска
кавърма. Обикновено се приготвя от много тънко тесто или лаваш с пълнеж от
солена извара или сирене, като преди печене се полива обилно със заквасена
сметана.
То е
съществена част както от празничните, така и от ежедневните гагаузки ястия.
КЪВЪРМАТА се залива с пълнеж от яйца и мляко или кефир, което я прави невероятно сочна и
мека.
В
класическия вариант домакините използват домашно приготвено тесто, като го разточват на дебели листи. Но в днешно време е популярна бърза „мързелива“
къвърма, приготвена от тънък арменски /турски/ лаваш.
От
множеството варианти се спрях на този. Получи се невероятно мека и сочна „баница“.
Продукти: 500
г дебели листи за баница, 350 г сирене, 150 г извара 6%, 350 г заквасена
сметана 20%, 150 г кефир 4%, 2 яйца XL, ½ ч.л. сол /на вкус/, 50 г краве масло.
15 г краве масло за смазване на тавата.
Начин
на приготвяне:
Загрейте фурната на 190 градуса.
Объркайте изварата със солта и после смесете със ситно
натрошеното сирене.
Разбийте заквасената сметана, кефира и яйцата с телена
бъркалка.
След това пригответе тава за печене на къвърмата. Намажете
я с масло.
Следващата стъпка е правилно да подредите листите. С ръце
ще трябва да ги нагънете и оформите на акордеон.
След като приключим с приготвянето на листите, вземете
изварата и сиренето, пълнете нашия акордеон, като поръсвате отгоре. Уверете се,
че те попадат в гънките му. Опитайте се да разпределите сместа равномерно
навсякъде.
Поръсете с малки парченца краве масло отгоре и накрая залейте със заквасената сметана и кефира. Те трябва да са навсякъде, във всяка цепнатина. Не забравяйте да намажете добре краищата, за да не изсъхнат по време на печене.
Печете в предварително загрята фурна на 190 градуса по
Целзий за около 40 - 45 минути, докато стане златисто кафяво отгоре.
Извадете от фурната, поръсете със студена вода и загънете с кърпа за 15 минути да омекне.
Сервирайте топла.
Добър апетит!
Използвах
тези листи за направата на кавърмата.

Няма коментари:
Публикуване на коментар