вторник, 23 юни 2026 г.

Гагаузка кавърма

 


Някои изследователи смятат, че гагаузите са потомци на средновековни номади, мигрирали от Северното Черноморие към Балканите. Други теории предполагат, че те са селджукски турци, мигрирали в Добруджа, или потурчени българи. От древни времена гагаузите се занимават с винопроизводство, овцевъдство, земеделие и птицевъдство. Хлябът играе важна роля в храната им. Популярни са баници със сирене (къвърма), пикантни сосове (манджа) и желирано месо (пача). За обяд често готвят боб, царевична каша със сирене фета (мамалъга), пилешка супа (чорба) и зелеви сарми с лозови листа (саарма). И винаги се сервира домашно приготвено вино - то подобрява както апетита, така и настроението!

Тяхната кавърма е традиционно гагаузко ястие с тесто, почти покриващо се с нашата Добруджанска кавърма. Обикновено се приготвя от много тънко тесто или лаваш с пълнеж от солена извара или сирене, като преди печене се полива обилно със заквасена сметана.

То е съществена част както от празничните, така и от ежедневните гагаузки ястия.

КЪВЪРМАТА се залива с пълнеж от яйца и мляко или кефир, което я прави невероятно сочна и мека.

В класическия вариант домакините използват домашно приготвено тесто, като го разточват на дебели листи. Но в днешно време е популярна бърза „мързелива“ къвърма, приготвена от тънък арменски /турски/ лаваш.

От множеството варианти се спрях на този. Получи се невероятно мека и сочна „баница“.

Продукти: 500 г дебели листи за баница, 350 г сирене, 150 г извара 6%, 350 г заквасена сметана 20%, 150 г кефир 4%, 2 яйца XL, ½ ч.л. сол /на вкус/, 50 г краве масло.

15 г краве масло за смазване на тавата.

Начин на приготвяне:

Загрейте фурната на 190 градуса.

Объркайте изварата със солта и после смесете със ситно натрошеното сирене.

Разбийте заквасената сметана, кефира и яйцата с телена бъркалка.

След това пригответе тава за печене на къвърмата. Намажете я с масло.

Следващата стъпка е правилно да подредите листите. С ръце ще трябва да ги нагънете и оформите на акордеон.

След като приключим с приготвянето на листите, вземете изварата и сиренето, пълнете нашия акордеон, като поръсвате отгоре. Уверете се, че те попадат в гънките му. Опитайте се да разпределите сместа равномерно навсякъде.

Поръсете с малки парченца краве масло отгоре и накрая залейте със заквасената сметана и кефира. Те трябва да са навсякъде, във всяка цепнатина. Не забравяйте да намажете добре краищата, за да не изсъхнат по време на печене.



Печете в предварително загрята фурна на 190 градуса по Целзий за около 40 - 45 минути, докато стане златисто кафяво отгоре.

Извадете от фурната, поръсете със студена вода и загънете с кърпа за 15 минути да омекне.

Сервирайте топла.

Добър апетит!

Използвах тези листи за направата на кавърмата.



Няма коментари:

Публикуване на коментар