неделя, 28 юни 2026 г.

Панирани тиквички по турски

 


Едно много приятно ястие, което през лятото си хапвам с удоволствие.

Продукти: 2-3 тиквички /зависи от големината им/, 5 яйца, 100 г галета, 70 г брашно, 100 г настърган пармезан, 1 ч.л. сол, 1 ч.л. смлян черен пипер, 1 ч.л. червен пипер, 1 с.л. с връх провансалски микс от подправки /сухи розмарин, мащерка, босилек, чубрица, риган, дафинов лист, салвия, майорана/.

Растително масло за пържене.

За соса: 1 средно голяма кисела краставичка, 1 яйце, 3 с.л. кисело мляко 3,6%, 2 скилидки чесън, 1 ч.л. зехтин, 1 с.л. пресен копър.

Зеленчукова смес - 1 голяма глава червен лук, 1 зелена и 1 червена чушка, 1 морков, 2 средни домата, 4 скилидки чесън, 1 ч.л. захар, 1 ч.л. сол, 2 с.л. пресен магданоз, 50 мл зехтин.

Начин на приготвяне:

Тиквичките е хубаво по цялата си дължина да бъдат равни /еднакво дебели в диаметър/. Отрежете от двата края по 1 см от тях. С помощта на вилица направете плитки прорези /надращете/ по цялата им повърхност по дължина. Нарежете ги по дължина с дебелина около 0,8 – 1 см. Натъркайте ги със сол, черен и червен пипер. Оставете ги в отделен съд.

Смесете галетата и брашното. Разбийте яйцата на пяна и прибавете настъргания пармезан /може и чедър/и микса от подправки.

Загрейте мазнината в тиган с дебело дъно на умерено силен огън. Оваляйте оцедените парчета от тиквичките първо в галетата с брашното, после потопете добре в разбитите яйца и пържете по 3 минути от всяка страна. Изпържените парчета поставете върху кухненска хартия да се оцеди излишната мазнина.

Сос – Сварете яйцето- 15 минути след завиране на водата. Настържете го, заедно с киселата краставичка на едро ренде. Прибавете киселото мляко, пресования чесън, копъра и зехтина. Разбъркайте.

Зеленчукова смес – На умерено силен огън запържете нарязания лук за 2 минути, прибавете пресованите скилидки чесън и настъргания морков. Пържете още 2 минути. След това сложете нарязаните на кубчета чушки. Още 2 минути на огъня. Накрая добавете нарязаните на дребни парчета и почистени от кожата домати. Посипете със захар и сол. Дръжте на огъня около 7 минути, като постоянно разбърквате. Преди да махнете от огъня поръсете с накълцан магданоз.

Готово!

Сложете парче тиквичка в чиния, върху нея разстелете от соса, а отстрани запържени зеленчуци.

Добър апетит!

Запечени агнешки дреболии с булгур и фиде

 


Тази рецепта е празник сама по себе си и е много вкусна.

Определено трябва да я опитате.

Продукти: 500 г агнешки дреболии /дроб, сърце, чревца /, 1 дафинов лист, зърна черен пипер, 1 ч.ч. /250 мл/ комбиниран турски булгур и фиде, 2 средни зелени чушки, 1 среден морков, 1 голяма глава червен лук, 3-4 скилидки чесън, 1 ч.л. паста от червен пипер /по желание може и люта/, 1 голям домат, 1 с.л. нарязан пресен магданоз, 1 с.л. нарязан пресен копър, 1 с.л. нарязан пресен девесил, 80 мл зехтин, 2 ч.л. сол /на вкус/.

1 л вода за варене на дреболиите.

Начин на приготвяне: Сварете дреболиите с водата, зърната черен пипер, дафиновия лист и солта. Прецедете, запазете бульона и нарежете изстиналата карантия на дребни парчета.

В дълбока тенджера на умерено силен огън загрейте зехтина и запържете последователно нарязания на дребно лук, пресования чесън наситнените морков и чушки. Пържете всеки зеленчук по 2 минути. Накрая сложете пастата от червен пипер, разредена с малко бульон, почистения от кожата и наситнен домат, и пържете още 5 минути. Добавете пресования чесън, булгура с фидето, 750 мл прецеден през марля бульон и зелените подправки. Кипнете течността, оставете да се вари 5 минути, сложете нарязаните дреболии и прехвърлете в подходяща тавичка. Покрийте с фолио.

Печете 15 минути на 220 градуса предварително загрята фурна. После махнете фолиото и печете още 10 минути или докато булгура поеме течността.

Готово!

Добър апетит!

Готов микс за пилаф - булгур и фиде

Ястието може да се приготви и с пилешко месо.

сряда, 24 юни 2026 г.

Перуанска пилешка супа (Aguadito de Pollo)

 


Традиционната перуанска версия на тази супа използва паста аджи амарило от люти чушки аджи. Или, ако не можете да намерите пастата, можете просто да добавите люта чушка серано или халапеньо. (Или пропуснете лютите чушки напълно, ако не обичате пикантна храна.)

 Aguadito - Това е основно перуанската версия на пилешка супа с ориз и е много вкусна. Основата на супата са пилешко месо, ориз и зеленчуци, които всички познаваме и обичаме. Но перуанската версия добавя допълнителен свеж щрих, като пасирате много кориандър, люти чушки, лук, чесън и сок от лайм в блендер. След това, точно преди сервиране, разбърквате сместа от кориандър с пилешкото месо и ориза и - пуф - това моментално превръща тази класика в зашеметяваща, жизнена, свежа и ароматна зелена супа!

Сега аз ще се спра на опростения /без пасиране/ и диабетичен вариант.

Продукти: 450 г  пилешко месо с кост, 100 г целина глава, 1 среден морков, 1 средно голяма червена сладка чушка, 1 малка червена люта чушка, 100 г грах /консерва/, 100 г сладка царевица /консерва/, ½ връзка пресен магданоз /кориандър в оригинал/, 1 средна глава лук, 3-4 скилидки чесън, 70 г чиа, 40 мл зехтин, 1 ч.л. смлян черен пипер, ½ ч.л. смлян кимион, 2 ч.л. сол, сок от 1/2 лайм, 1,2 л вода.

Начин на приготвяне:

Сварете пилешкото месо във водата и солта. Прецедете бульона. Месото обезкостете и нарежете на парчета.

Почистете от семенната част и дръжката лютата чушка. Наситнете.

Загрейте на средно силен огън в дълбока тенджера зехтина. Запържете в него пресования чесън, нарязаните на ситно лук, морков, целина и чушки за 2-3 минути. Налейте горещия бульон. Добавете чията и варете умерен огън около 20-25 минути докато се свари чията. Сложете царевицата, граха, магданоза и подправките. Гответе още 5 минути.

Накрая налейте сока от лайма и сервирайте топла поръсена с пресен кориандър.

Добър апетит!

В оригинала вместо чия се използват 150-200 г картофи.

вторник, 23 юни 2026 г.

Гагаузка кавърма

 


Някои изследователи смятат, че гагаузите са потомци на средновековни номади, мигрирали от Северното Черноморие към Балканите. Други теории предполагат, че те са селджукски турци, мигрирали в Добруджа, или потурчени българи. От древни времена гагаузите се занимават с винопроизводство, овцевъдство, земеделие и птицевъдство. Хлябът играе важна роля в храната им. Популярни са баници със сирене (къвърма), пикантни сосове (манджа) и желирано месо (пача). За обяд често готвят боб, царевична каша със сирене фета (мамалъга), пилешка супа (чорба) и зелеви сарми с лозови листа (саарма). И винаги се сервира домашно приготвено вино - то подобрява както апетита, така и настроението!

Тяхната кавърма е традиционно гагаузко ястие с тесто, почти покриващо се с нашата Добруджанска кавърма. Обикновено се приготвя от много тънко тесто или лаваш с пълнеж от солена извара или сирене, като преди печене се полива обилно със заквасена сметана.

Тя е съществена част както от празничните, така и от ежедневните гагаузки ястия.

КЪВЪРМАТА се залива с пълнеж от яйца и мляко или кефир, което я прави невероятно сочна и мека.

В класическия вариант домакините използват домашно приготвено тесто, като го разточват на дебели листи. Но в днешно време е популярна бърза „мързелива“ къвърма, приготвена от тънък арменски /турски/ лаваш.

От множеството варианти се спрях на този. Получи се невероятно мека и сочна „баница“.

Продукти: 500 г дебели листи за баница, 350 г сирене, 150 г извара 6%, 350 г заквасена сметана 20%, 150 г кефир 4%, 2 яйца XL, ½ ч.л. сол /на вкус/, 50 г краве масло.

15 г краве масло за смазване на тавата.

Начин на приготвяне:

Загрейте фурната на 190 градуса.

Объркайте изварата със солта и после смесете със ситно натрошеното сирене.

Разбийте заквасената сметана, кефира и яйцата с телена бъркалка.

След това пригответе тава за печене на къвърмата. Намажете я с масло.

Следващата стъпка е правилно да подредите листите. С ръце ще трябва да ги нагънете и оформите на акордеон.

След като приключим с приготвянето на листите, вземете изварата и сиренето, пълнете нашия акордеон, като поръсвате отгоре. Уверете се, че те попадат в гънките му. Опитайте се да разпределите сместа равномерно навсякъде.

Поръсете с малки парченца краве масло отгоре и накрая залейте със заквасената сметана и кефира. Те трябва да са навсякъде, във всяка цепнатина. Не забравяйте да намажете добре краищата, за да не изсъхнат по време на печене.



Печете в предварително загрята фурна на 190 градуса по Целзий за около 40 - 45 минути, докато стане златисто кафяво отгоре.

Извадете от фурната, поръсете със студена вода и загънете с кърпа за 15 минути да омекне.

Сервирайте топла.

Добър апетит!

Използвах тези листи за направата на кавърмата.



събота, 20 юни 2026 г.

Пуешко месо по азиатски

 


Продукти: 500 г пуешко месо от гърдите, 200 г лук, 1 морков, 3 с.л. растително масло.

Марината – 3 пресовани скилидки чесън, 2 см настърган корен джинджифил, 1 ч.л. с връх царевично нишесте, 1 ч.л. – растително масло, 1 с.л. лимонов сок,  1 ч.л. – сос от стриди, 1 с.л. – вода, ½ ч.л. сол.

Сос - 1 с.л. – светъл соев сос, 1 с.л. – тъмен соев сос, 1 с.л. сладко вино Шаоксинг, 2 ч.л. – кетчуп, 2 ч.л. – сос от стриди, 1 ч.л. кафява захар, 1 ч.л. мед, 1/2 ч.л. счукани люти сухи чушки, 1 ч.л. сусамово масло, 2 с.л. вода.

Начин на приготвяне:

Нарежете пуешкото месо на дребни парчета по 2 см. Смесете всички продукти за маринатата и поставете нарязаното месо в нея. Разбъркайте добре, парчетата трябва да станат леко лепкави, но без излишна течност на дъното. Захлупете и оставете на хладно за 40 минути.

През това време пригответе соса.

В отделна купа смесете двата соеви соса, кетчупа, соса от стриди, виното, сухите чушки, захарта, меда сусамовото масло и водата.

Загрейте три супени лъжица растително масло в тиган на силен огън. Разпределете пуешкото месо на един слой и го пържете по 4 минути от всяка страна /общо 8 минути/. Извадете го с решетъчна лъжица и поставете в затоплен съд.

Веднага сложете нарязания на едро лук. Пържете 2 минути, като разбърквате често, докато краищата леко покафенеят и се появят златисти петънца. Лукът трябва да е сладък, но не кашест. Прехвърлете в чиния. След това запържете за 2 минути нарязания на дребно морков.

Веднага изсипете соса в тигана и оставете да заври за около 10-15 секунди, докато се сгъсти леко.

Върнете говеждото месо и лука и бързо разбъркайте още 2-3минути, докато всичко се покрие със сос.

Готово, свалете от котлона.

Сервирайте веднага със сварен ориз.

Добър апетит!


четвъртък, 18 юни 2026 г.

Сладко от ягоди без захар с пектин

 


Продукти: 2 кг ягоди, 2 с.л. с връх ябълков пектин /на прах/, 4 с.л. еритритол, 50 мл лимонов сок, 1ч.л. ванилен екстракт.

Начин на приготвяне:

Смесете еритритола и пектина.

Измийте добре ягодите, отстранете листчетата.

Пасирайте 2/3  /1,3 кг/ от ягодите на пюре. Останалите нарежете на дребни парчета.

Нарязаните парчета сложете в тава и в предварително загрята на 150 градуса фурна.

Загрейте на умерен огън пюрето от ягоди с лимоновия сок. След като заври сипете омесените еритритол и пектин. Разбъркайте добре и веднага добавете, ваниловия екстракт, нарязаните и горещи парчета ягоди. Бъркайте 3-4 минути, не повече, за да не загуби пектина своите свойства.

Изсипете готовото сладко в стерилизирани буркани, затворете плътно и обърнете с капачките надолу да изстине.

За дълготрайност можете да стерилизирате 10 минути.

Добър апетит!

събота, 13 юни 2026 г.

Тарт Татен

 


Ябълковият тарт Татен е един от отличителните белези на френската кухня, наред с кок о вине, говеждо бургуньон и лучена супа. Този необичаен, обърнат наопаки пай се ражда, както често се случва, съвсем случайно в кухнята на семеен хотел, управляван от сестрите Татен в град Ламот-Бьоврон. Хотелът е скромен и малък, така че жените сами сервират и готвят храната си. Един ден в хотела се настанява голяма тълпа от гости и сестрите буквално тичат на крака, за да угодят на всички. Една от тях слага плънката за ябълковия пай във фурната, забравяйки да я затвори в тестото. Няколко минути по-късно тя си спомня, но няма време да я преработва. Затова мадмоазел Татен просто покрива плънката с кора от тесто и я сервира с топка сладолед. Изненадващо, гостите обичат харесват така приготвения сладкиш. 

Паят получава името „тарт Татен“, като по този начин прославя името на неволния си създател.

Има различни варианти на приготвяне. Това касае предимно карамелизирането на ябълки. Дали на тиган или във фурна. Първо запичат ябълките на умерена температура 160 градуса с карамела. Оставят ги да изстинат и след това покриват с тестото или приготвят на тиган, изстудяват и покриват с тесто, като се изпича във фурна.

Варианти има в размера на продуктите според съда в който се приготвя тарта. Някои добавят различни подправки към ябълките.

Аз лично се спрях на този вариант и още топъл тарта без изяден. Остана само едно срамежливо парче за снимка.

Ще се прави доста често тази вкусотия. Трябва да се поправят пропуските от моя страна.

Продукти:

Тесто за форма с диаметър 24 см: 260 г бяло брашно, 130 г краве масло, 50 г захар, 3 г сол / ½ ч.л /, ½ ч.л. сода бикарбонат,  50-60 мл ледена вода.

Пълнеж – 6 броя сладко кисели ябълки /1кг/, 150 г захар, 60 мл лимонов сок /1 малък лимон/, 60 г краве масло, 2 праха ванилия.

Начин на приготвяне: Почистете ябълките от семената и твърдата част около тях. Всяка ябълка нарежете на 8 части. Залейте с лимоновия сок, разбъркайте добре, поръсете с ванилия на прах и захлупете. Това се прави за да не потъмнеят.

Тесто – Пресейте добре брашното и го смесете със содата и солта. Оваляйте в него СТУДЕНОТО кравето масло. После го нарежете на дребни парченца. Претрийте добре да стане на трохи. После налейте на порции ледената вода и омесете тесто. Сложете го в найлонова кесия и оставете в хладилник за 40 минути.

Пълнеж - В желязна тавичка /става и в тиган, който можете да сложите във фурната/ изсипете 75 г захар и на умерена температура я карамелизирайте до кехлибарен цвят. След това добавете още 75 г, разбъркайте и оставете да се разтопи напълно. Следете внимателно и не давайте за загори. Трябва да стане прозрачна с тъмен кехлибарен цвят.

Отстранете от огъна и добавете нарязаното на малки кубчета 60 г краве масло. Разбърквайте докато карамела и маслото станат еднородна смес.

Върнете тигана обратно на СЛАБ огън. Добавете нарязаните парчета ябълки / затоплих ги леко в микровълновата печка – за 30 секунди /. Ако има течност от тях, не я слагайте при карамела.

След като загреят добре в тигана карамела ще стане течен, да не Ви притеснява това. Разбъркайте внимателно с дървена лъжица. Увеличете огъня на УМЕРЕН и оставете на котлона около 10 минути, докато започнат ябълките да омекват.

Отстранете от огъня и оставете да поизстинат за 15 минути.

Загрейте фурната на 190 градуса без вентилатор.

След това извадете тестото, посипете върху повърхност малко брашно и разточете кръг с размери 26-27 см. Надупчете го с вилица.

Внимателно го преместете върху ябълките, като внимавате набрашнената част да бъде върху тях. Краищата му леко подпъхнете под тях.

Тавичката веднага се слага в загрятата фурна, на средно ниво. Печете около 40- 45 минути или докато повърхността на тестото стане златисто-кафява.

Изпеченият тарт извадете от фурната и оставете да изстине 40 минути. Карамелът вече трябва да е попил в ябълките и леко стегнал. Обърнете върху чиния или поднос с размер поне 26 см, като преди това минете с нож краищата, евентуално да отлепите ако има залепнало тесто по стените на съда за печене.

Сервирайте със сладолед напълно изстинал сладкиша.

Добър апетит!