вторник, 23 юни 2026 г.

Гагаузка кавърма

 


Някои изследователи смятат, че гагаузите са потомци на средновековни номади, мигрирали от Северното Черноморие към Балканите. Други теории предполагат, че те са селджукски турци, мигрирали в Добруджа, или потурчени българи. От древни времена гагаузите се занимават с винопроизводство, овцевъдство, земеделие и птицевъдство. Хлябът играе важна роля в храната им. Популярни са баници със сирене (къвърма), пикантни сосове (манджа) и желирано месо (пача). За обяд често готвят боб, царевична каша със сирене фета (мамалъга), пилешка супа (чорба) и зелеви сарми с лозови листа (саарма). И винаги се сервира домашно приготвено вино - то подобрява както апетита, така и настроението!

Тяхната кавърма е традиционно гагаузко ястие с тесто, почти покриващо се с нашата Добруджанска кавърма. Обикновено се приготвя от много тънко тесто или лаваш с пълнеж от солена извара или сирене, като преди печене се полива обилно със заквасена сметана.

То е съществена част както от празничните, така и от ежедневните гагаузки ястия.

КЪВЪРМАТА се залива с пълнеж от яйца и мляко или кефир, което я прави невероятно сочна и мека.

В класическия вариант домакините използват домашно приготвено тесто, като го разточват на дебели листи. Но в днешно време е популярна бърза „мързелива“ къвърма, приготвена от тънък арменски /турски/ лаваш.

От множеството варианти се спрях на този. Получи се невероятно мека и сочна „баница“.

Продукти: 500 г дебели листи за баница, 350 г сирене, 150 г извара 6%, 350 г заквасена сметана 20%, 150 г кефир 4%, 2 яйца XL, ½ ч.л. сол /на вкус/, 50 г краве масло.

15 г краве масло за смазване на тавата.

Начин на приготвяне:

Загрейте фурната на 190 градуса.

Объркайте изварата със солта и после смесете със ситно натрошеното сирене.

Разбийте заквасената сметана, кефира и яйцата с телена бъркалка.

След това пригответе тава за печене на къвърмата. Намажете я с масло.

Следващата стъпка е правилно да подредите листите. С ръце ще трябва да ги нагънете и оформите на акордеон.

След като приключим с приготвянето на листите, вземете изварата и сиренето, пълнете нашия акордеон, като поръсвате отгоре. Уверете се, че те попадат в гънките му. Опитайте се да разпределите сместа равномерно навсякъде.

Поръсете с малки парченца краве масло отгоре и накрая залейте със заквасената сметана и кефира. Те трябва да са навсякъде, във всяка цепнатина. Не забравяйте да намажете добре краищата, за да не изсъхнат по време на печене.



Печете в предварително загрята фурна на 190 градуса по Целзий за около 40 - 45 минути, докато стане златисто кафяво отгоре.

Извадете от фурната, поръсете със студена вода и загънете с кърпа за 15 минути да омекне.

Сервирайте топла.

Добър апетит!

Използвах тези листи за направата на кавърмата.



събота, 20 юни 2026 г.

Пуешко месо по азиатски

 


Продукти: 500 г пуешко месо от гърдите, 200 г лук, 1 морков, 3 с.л. растително масло.

Марината – 3 пресовани скилидки чесън, 2 см настърган корен джинджифил, 1 ч.л. с връх царевично нишесте, 1 ч.л. – растително масло, 1 с.л. лимонов сок,  1 ч.л. – сос от стриди, 1 с.л. – вода, ½ ч.л. сол.

Сос - 1 с.л. – светъл соев сос, 1 с.л. – тъмен соев сос, 1 с.л. сладко вино Шаоксинг, 2 ч.л. – кетчуп, 2 ч.л. – сос от стриди, 1 ч.л. кафява захар, 1 ч.л. мед, 1/2 ч.л. счукани люти сухи чушки, 1 ч.л. сусамово масло, 2 с.л. вода.

Начин на приготвяне:

Нарежете пуешкото месо на дребни парчета по 2 см. Смесете всички продукти за маринатата и поставете нарязаното месо в нея. Разбъркайте добре, парчетата трябва да станат леко лепкави, но без излишна течност на дъното. Захлупете и оставете на хладно за 40 минути.

През това време пригответе соса.

В отделна купа смесете двата соеви соса, кетчупа, соса от стриди, виното, сухите чушки, захарта, меда сусамовото масло и водата.

Загрейте три супени лъжица растително масло в тиган на силен огън. Разпределете пуешкото месо на един слой и го пържете по 4 минути от всяка страна /общо 8 минути/. Извадете го с решетъчна лъжица и поставете в затоплен съд.

Веднага сложете нарязания на едро лук. Пържете 2 минути, като разбърквате често, докато краищата леко покафенеят и се появят златисти петънца. Лукът трябва да е сладък, но не кашест. Прехвърлете в чиния. След това запържете за 2 минути нарязания на дребно морков.

Веднага изсипете соса в тигана и оставете да заври за около 10-15 секунди, докато се сгъсти леко.

Върнете говеждото месо и лука и бързо разбъркайте още 2-3минути, докато всичко се покрие със сос.

Готово, свалете от котлона.

Сервирайте веднага със сварен ориз.

Добър апетит!


четвъртък, 18 юни 2026 г.

Сладко от ягоди без захар с пектин

 


Продукти: 2 кг ягоди, 2 с.л. с връх ябълков пектин /на прах/, 4 с.л. еритритол, 50 мл лимонов сок, 1ч.л. ванилен екстракт.

Начин на приготвяне:

Смесете еритритола и пектина.

Измийте добре ягодите, отстранете листчетата.

Пасирайте 2/3  /1,3 кг/ от ягодите на пюре. Останалите нарежете на дребни парчета.

Нарязаните парчета сложете в тава и в предварително загрята на 150 градуса фурна.

Загрейте на умерен огън пюрето от ягоди с лимоновия сок. След като заври сипете омесените еритритол и пектин. Разбъркайте добре и веднага добавете, ваниловия екстракт, нарязаните и горещи парчета ягоди. Бъркайте 3-4 минути, не повече, за да не загуби пектина своите свойства.

Изсипете готовото сладко в стерилизирани буркани, затворете плътно и обърнете с капачките надолу да изстине.

За дълготрайност можете да стерилизирате 10 минути.

Добър апетит!

събота, 13 юни 2026 г.

Тарт Татен

 


Ябълковият тарт Татен е един от отличителните белези на френската кухня, наред с кок о вине, говеждо бургуньон и лучена супа. Този необичаен, обърнат наопаки пай се ражда, както често се случва, съвсем случайно в кухнята на семеен хотел, управляван от сестрите Татен в град Ламот-Бьоврон. Хотелът е скромен и малък, така че жените сами сервират и готвят храната си. Един ден в хотела се настанява голяма тълпа от гости и сестрите буквално тичат на крака, за да угодят на всички. Една от тях слага плънката за ябълковия пай във фурната, забравяйки да я затвори в тестото. Няколко минути по-късно тя си спомня, но няма време да я преработва. Затова мадмоазел Татен просто покрива плънката с кора от тесто и я сервира с топка сладолед. Изненадващо, гостите обичат харесват така приготвения сладкиш. 

Паят получава името „тарт Татен“, като по този начин прославя името на неволния си създател.

Има различни варианти на приготвяне. Това касае предимно карамелизирането на ябълки. Дали на тиган или във фурна. Първо запичат ябълките на умерена температура 160 градуса с карамела. Оставят ги да изстинат и след това покриват с тестото или приготвят на тиган, изстудяват и покриват с тесто, като се изпича във фурна.

Варианти има в размера на продуктите според съда в който се приготвя тарта. Някои добавят различни подправки към ябълките.

Аз лично се спрях на този вариант и още топъл тарта без изяден. Остана само едно срамежливо парче за снимка.

Ще се прави доста често тази вкусотия. Трябва да се поправят пропуските от моя страна.

Продукти:

Тесто за форма с диаметър 24 см: 260 г бяло брашно, 130 г краве масло, 50 г захар, 3 г сол / ½ ч.л /, ½ ч.л. сода бикарбонат,  50-60 мл ледена вода.

Пълнеж – 6 броя сладко кисели ябълки /1кг/, 150 г захар, 60 мл лимонов сок /1 малък лимон/, 60 г краве масло, 2 праха ванилия.

Начин на приготвяне: Почистете ябълките от семената и твърдата част около тях. Всяка ябълка нарежете на 8 части. Залейте с лимоновия сок, разбъркайте добре, поръсете с ванилия на прах и захлупете. Това се прави за да не потъмнеят.

Тесто – Пресейте добре брашното и го смесете със содата и солта. Оваляйте в него СТУДЕНОТО кравето масло. После го нарежете на дребни парченца. Претрийте добре да стане на трохи. После налейте на порции ледената вода и омесете тесто. Сложете го в найлонова кесия и оставете в хладилник за 40 минути.

Пълнеж - В желязна тавичка /става и в тиган, който можете да сложите във фурната/ изсипете 75 г захар и на умерена температура я карамелизирайте до кехлибарен цвят. След това добавете още 75 г, разбъркайте и оставете да се разтопи напълно. Следете внимателно и не давайте за загори. Трябва да стане прозрачна с тъмен кехлибарен цвят.

Отстранете от огъна и добавете нарязаното на малки кубчета 60 г краве масло. Разбърквайте докато карамела и маслото станат еднородна смес.

Върнете тигана обратно на СЛАБ огън. Добавете нарязаните парчета ябълки / затоплих ги леко в микровълновата печка – за 30 секунди /. Ако има течност от тях, не я слагайте при карамела.

След като загреят добре в тигана карамела ще стане течен, да не Ви притеснява това. Разбъркайте внимателно с дървена лъжица. Увеличете огъня на УМЕРЕН и оставете на котлона около 10 минути, докато започнат ябълките да омекват.

Отстранете от огъня и оставете да поизстинат за 15 минути.

Загрейте фурната на 190 градуса без вентилатор.

След това извадете тестото, посипете върху повърхност малко брашно и разточете кръг с размери 26-27 см. Надупчете го с вилица.

Внимателно го преместете върху ябълките, като внимавате набрашнената част да бъде върху тях. Краищата му леко подпъхнете под тях.

Тавичката веднага се слага в загрятата фурна, на средно ниво. Печете около 40- 45 минути или докато повърхността на тестото стане златисто-кафява.

Изпеченият тарт извадете от фурната и оставете да изстине 40 минути. Карамелът вече трябва да е попил в ябълките и леко стегнал. Обърнете върху чиния или поднос с размер поне 26 см, като преди това минете с нож краищата, евентуално да отлепите ако има залепнало тесто по стените на съда за печене.

Сервирайте със сладолед напълно изстинал сладкиша.

Добър апетит!

петък, 12 юни 2026 г.

Печено сирене в смокинови листа

 


Печено сирене в смокинови листа (Formaggio in foglie di fico) е изискано средиземноморско предястие. Смокиновите листа предпазват сиренето от топлината и му придават фин тревист, ядков вкус. Меко козе сирене, Бри, Камамбер или твърдо фета са идеални. 

Продукти за една порция: 200 г сирене фета (става и с нашенско краве, овче или козе) или колелце меко сирене Камамбер, Бри, 6 пресни смокинови листа, 2 с.л. екстра върджин зехтин, щипка сушен риган или мащерка /розмарин/, прясно смлян бял /розов/ пипер, 1 с.л. мед.

За сервиране: пресни смокини, мед, сусамови семена

Начин на приготвяне: Измийте смокиновите листа и отстранете твърдите дръжки. За да ги омекнете и да предотвратите разкъсването им при увиването, потопете ги в гореща вода за 2-3 минути, след което подсушете.

Поставете листата, застъпващи се върху равна повърхност, образувайки кръг без празнини.

Поръсете сиренето от двете страни със зехтин, добавете смлян бял пипер и избрани от вас зелени подправки. Намажете с мед. Сложете го в центъра на листата.



Сгънете краищата на листата около сиренето, за да образувате стегнат плик. За по-сигурно можете да го завържете с кухненски канап.



Загрейте фурната на 200°C. Поставете опаковката в тава за печене и печете 20-25 минути (в зависимост от това колко разтопено харесвате сиренето).



Разгънете, поръсете със запечени или сурови орехови ядки, задушени в мед и масло пресни смокини или сладко от смокини.

Разчупете топла питка и

Добър апетит!

При запичането вместо зехтин използвах краве масло и пресни клонки розмарин, а при сервирането - сладко от смокини.

четвъртък, 11 юни 2026 г.

Бозбаш по азербайджански

 


Бозбаш - традиционна популярна азербайджанска супа от агнешко или телешко месо. Освен в Азербайджан, го готвят в Армения, Грузия, Турция, Иран. 

Бозбаш, или както азербейджанците го наричат- бозартма-аш, означава варена вечеря. Това ястие е древно. Разпространило се е сред няколко народа. Традиционно се готви в казани, големи тенджери. Но днес ще приготвим курма-бозбаш, което е пържен бозбаш. Преди се е приготвял просто от курма. Знаете ли какво е курма? Когато много агнета се колят през есента, не могат да изядат месото веднага; то трябва да се консервира за зимата. Варят агнетата в казани и ги покриват с мазнина. След това месото се съхранява в глинени съдове. Сега почти никой не консервира курма. Прясно месо се предлага целогодишно, всеки има в хладилника и хората знаят как да го консервират.

Справедливо е да се каже, че азербайджанските кулинарни традиции са много силни. Преди рецептата е била с кестени и джанки. Сега картофите са заменили кестените, а с доматите понякога заменят джанките. Но със сливи е по-вкусно. Например, от древни времена хората в Азербайджан са готвели, използвайки кестени като източник на въглехидрати. Едва преди 150-200 години, когато картофите се появяват в Азербайджан, кестените постепенно започват да бъдат измествани от картофи. Знаете ли защо е станало така? Кестените узряват през есента и не се съхраняват добре. И колкото по-дълго се съхраняват, толкова по-трудно е да се обелят.

Както разбрахте от написаното по горе днес ще се спрем на азербайджанския вариант.

Продукти: 750 г агнешко месо - подбедрица, врат, плешка, 120 г курдюк /лой/, 150-200 г лук / 3 средни глави/, 180 г сух нахут, 150 г домати, 300 г картофи, 10-12 зърна черен пипер, 1 равна с.л. шафран /цвят/, 10 г сол /на вкус/, 1 с.л. равна сушена мента, 1,8 л вода.

Сумак при поднасяне по желание, пресен кориандър.

Начин на приготвяне:

Нарежете лука на дребни парчета. Наситнете месото на парчета по 25-30 грама.

Накиснете нахута за една нощ. После оцедете. Сварете го за 40 минути.

Загрейте в голям тиган на умерен огън лойта. Можете да замените с краве масло или гхи /топено масло/. Запържете лука за 20 минути, като налеете малко вода да не прегори. Разбърквайте периодично. Пържете докато стане златист /може да отнеме по малко или повече време/.Прибавете месото, като отделите лука в краищата на тигана. След 3 минута продължете да пържите, като бъркате често, докато лукът започне да се топи. Сега е време да посолите. Не използвайте всичката сол, оставете няколко щипки с които да разтриете и наситните шафрана.

Прехвърлете в подходяща тенджера и налейте врящата вода. Добавете нахута, нарязаните картофи, черния пипер и сушената мента. След 15 минути прибавете обелените и нарязани на дребни парчета домати. Варете още 10 минути или до готовност на картофите и нахута. Накрая сложете стрития с малко сол шафран.

Готово!

Поднесете поръсена супата с малко сумак и пресен кориандър /аз го замених с магданоз/.

Добър апетит!

Някои бележки.

Аз лично добавих и един среден морков към продуктите. Замених ментата с джоджен и малко девисил.

Вместо картофи можете да използвате кестени. А вместо домати – сушени кисели джанки.

Азербайджанците ги наричат Ал Бухара.

Може да се използва и готов консервиран нахут. Тогава го слагате в края на готвенето. Пресни джанки могат да заменят сушените- прибавят се 10 минути преди сваляне от огъня.

Месото при мен беше нарязано с дебелина 5-6 мм и се пържи на един ред в тигана с лука по около 7 минути от всяка страна.


сряда, 3 юни 2026 г.

Маринована риба в домашни условия

 


Ако обичате риба и уникални вкусови комбинации, тогава тази рецепта е за вас. Нека сготвим скумрия! Тя има богат вкус, съчетаващ сладостта и тръпчивостта на кетчупа с нежността на рибата.

Толкова е крехка! Има богат вкус и изглежда страхотно на празнична трапеза. Не се изисква сложно приготвяне.

Тази рецепта съчетава и традиционното готвене с модерните вкусови предпочитания, така че резултатът е възхитителен.

Продукти: 4 рибни филета скумрия (или херинга) – 2 риби, 4 средни глави лук.

Марината: 150 мл растително масло /олио/, 45 мл оцет, 30 мл вода, 1 с.л. с връх  сол, 1 с.л. мед, 5 с.л. кетчуп, 1 ч.л. синапено семе, 1 ч.л. семена на кориандър, 10 зърна черен пипер, 5-6 зърна бахар, 2 броя дафинов лист.

Начин на приготвяне:

Разделете рибните филетата, изплакнете ги и ги подсушете.

Нарежете рибата на парчета с дебелина около 2-3 сантиметра.

Марината – Смесете 10 зърна черен пипер, 5-6 зърна бахар, 1 чаена лъжичка синапено семе, 1 чаена лъжичка семена от кориандър, 2 дафинови листа, 150 мл растително масло, 1 супена лъжица сол, 1 супена лъжица мед (или захар), 5 супени лъжици кетчуп (всякакъв вид) и 45 мл 9% оцет (това са 3 супени лъжици).

Поставете ги в тенджера и кипнете на умерен огън. После оставете да се охлади напълно.

Подредете пода на тесен съд с част от нарязания лук, след това две от рибните филета, пак лук, рибни филета и най отгоре лук.

Залейте рибата и лука с охладената марината.

Охладете за 36 часа в хладилник плътно затворен съда. Няма да можете да спрете да си похапвате. Такъв аромат.

Ако Ви се намира водка, бяло вино, тогава Наздраве и

Добър апетит!