петък, 23 февруари 2018 г.

Кисело зеле по баварски /Bayrischkraut/


 

През 2017 г имах удоволствието да бъда в Германия, по точно в Бавария. От дълги години желаех да опитам баварски наденички, приготвени по типично техен начин. Посетихме двореца "Херенкимзее" на остров Херенимзее. Там вътре имаше заведение, където в дълбоки тенджери се продаваха баварски наденички. Издигаше се пара и много приятна миризма. Казах си – сбъдна ми се мечтата /после повторихме и в бирария, в центъра на Мюнхен/. Направи ми впечатление, че немските туристи си поръчваха наденичките в комплект със зеле, брецели или хлебни кнедли, също и порядъчно количество халби тъмна бира. Реших и аз да поръчам наденичките със зеле и брецел. Много ми хареса.

 
Но кулинарният дух в мен заговори и си наумих да поискам рецептата за зелето. С помощта на други хора от групите, които говореха сносно немски попитахме младата жена, която беше до тенджерата със зелето за рецептата. Тя се усмихна загадъчно и попита дали няма да се поръчаме порция. Разбрах „намека“ и пожертвах още около 10 евра за втора порция наденички със зеле.  Не след дълго имах обяснения за направата на кисело зеле по баварски, от извора така да се каже.
Традиционно готвено немско кисело зеле е задушено по специален начин. Това ястие има редица предимства: лесно е за готвене; съставките за неговото приготвяне са евтини и достъпни; неговият особен кисел вкус съвършено се комбинирана с тъмна бира и такива продукти, популярни в Германия като колбаси, печено свинско месо и ребра, пържоли, бекон и шунка; може да бъде като отделно ястие, може да бъде част от салата, да замести пълна вечеря, но в крайна сметка най често се консумира с наденички, ребра, парчета печено свинско месо.
Задушеното кисело зеле е националното ястие в Германия. Правилната рецепта за приготвянето му задължително включва лук, свинска мас, черен пипер. Добавят се още плодове от хвойна, ким /кимион/, ябълки, бира.

Сега ще ви напиша какво научих от младата немска жена за приготвянето на кисело зеле по баварски.

Продукти:   Кисело зеле - 900 г, 2  супени лъжици свинска мас – 40 г, голяма глава лук – 60 г, 3 броя скилидки чесън, 1 супена лъжица захар – 20 г, 5 плодчета от хвойна, 7-8 зърна черен пипер, 1-2 щипки кимион /хубаво е ако ви се намира семена от кимион/, 1 малка не много сладка ябълка – 50 г, сол- 5 г, 1-2 супени лъжици нарязан пресен магданоз, бульон от варено свинско с кост – 60 мл  . 

Начин на приготвяне:  Разцепете киселата зелка на 4 –ри. Отстранете твърдата част /стеблото/. Нарежете зелевите листа на тънки лентички.
Лукът и чесънът накълцайте на кубчета. Ябълката обелете, почистете от семенната част и настържете на едро ренде.
В дълбока тенджера загрейте свинската мас на умерен огън. Запържете лукът и чесъна докато станат „стъклени“, после изсипете захарта и карамелизирайте. Сложете зелето, подправките – черен пипер, плодове от хвойна, кимион и солта. Разбъркайте, след това ябълката и 1 супена лъжица бульон. Захлупете и продължете да разбърквате периодично да не загори. Слагайте по лъжица от бульона /правех го през 5-6 мин./ при зелето. За около 25 мин. то трябва да е готово.

Отстранете го от огъня. Оставете за 10 минути захлупено, прибавете магданоза и сервирайте. Тъмната бира или червено вино и свинско печено са задължителни. Още по добре ако имате оригинални баварски наденички и немска тъмна бира.

Добър апетит!

7 коментара:

  1. Благодаря ти, Ванка!
    Интересна рецепта, впечатлена съм от присъствието на плодчета хвойна....и от къде да си купя?
    Дъщеря ми живее във Висбаден и там съм опитвала от тяхно кисело зеле, но не ми беше по вкуса. А твоето дори на вид ми харесва.Ще пробвам твоята рецепта. :)

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Здравей Норче!
      В магазините от верига "Здраве" или по пазарите, където бабите продават билки и горски плодове. Аз лично си ги взех от онези шишенца с подправки /зърна/, които са като мелнички. Имах такова с подправки за дивеч и оттам взех зърната хвойна.
      Тази година ще спим в Аугсбург, та се надявам да опитам пак наденичките по баварски.
      Яд ме е само,че не успях много да вдяна рецептата на свинско месо с кокал по баварски.Първо се вареше, после леко запържва и накрая се печеше във фурна. Но просто нямаше къде да запиша рецептата.
      Зеленцето е голяма вкусотия топло. Не прави голямо количество. Девойката ни препоръчваше да се консумира топло, а не после като изстине да се притопля. Губел се оригиналния вкус. Рецептата е достатъчна за 4 големи човека.
      Поздрави!

      Изтриване
  2. Ходила съм в Германия, но не съм опитвала зеле, само наденички, може би сезона не е бил подходящ.
    А наскоро готвих подобно зеле.
    Ще опитам някой ден и твоето, хвойната дори не знам какво представлява.
    Теодор май е заложил ва тортите:)

    ОтговорИзтриване
  3. Само да отбележа, че подправката май е ким, а не кимион. Четох дискусия тук https://www.kulinarno-joana.com/2010/10/bavarian-style-sauerkraut/

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Здравейте! Прочетете още веднъж какво съм написал за ястието.
      Има различни варианти на тази рецепта относно подправките. В повечето рецепти наистина използват семена на ким. На вкус за повечето хора е остра подправка и я заменят със семена от копър, анасон или кориандър. Това което аз опитах в Германия беше със семена от кимион и така съм записал. На вкус и цвет, товарищей нет казват на изток от нас

      Изтриване
    2. Сякаш кориандърът не е остра подправка... поне това, което съм ползвала (това, което продават в България, т.е. смлени семена).
      Не знам немски, но мисля, че думите за ким и кимион са сходни.
      На моите хора (мъж и син) изненадващо им хареса с ким, иначе те са доста консервативни.

      Изтриване
    3. Въпрос на вкус. В къщи харесват кориандър, кимион, но ким не. Поздрави!

      Изтриване